Czy leczenie poprzez muzykę ma sens? Być może nie brakuje osób, dla których leczenie muzyką to nic innego, jak bzdura, ale mowa o czymś, co istnieje naprawdę (muzykoterapia). Zastanawiasz się nad tym, co można powiedzieć na temat muzykoterapii? Na początek może historia — muzykoterapia była stosowana już w czasach plemiennych. Jeśli chodzi o szczegóły, za muzykoterapię odpowiadał szaman. Można też dodać, że miały miejsce rytuały lecznicze.
W jakich sytuacjach muzykoterapia może okazać się skuteczna?
Co ciekawe, muzykoterapia może być dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Dokładniej mówiąc, chodzi o różnorodne problemy natury emocjonalnej, fizycznej bądź umysłowej (czyli choćby zaburzenia depresyjne lub zaburzenia nerwicowe).
Naturalnie nowoczesna muzykoterapia oparta jest na podstawach naukowych. Muzykoterapia w procesie kształcenia musi przyswoić wiedzę dotyczącą wielu dyscyplin naukowych (można wymienić choćby psychologię i psychoterapię).
Muzykoterapia aktywna i receptywna
Warto jeszcze podkreślić, że muzykoterapia dzieli się na aktywną i receptywną. W muzykoterapii aktywnej zalicza się oddziaływanie angażujące fizycznie, natomiast w muzyce receptywnej chodzi o słuchanie muzyki, relaksację i wizualizację.